محل تبلیغات شما

 

 

نگاهی كوتاه به فرهنگ و تمدن روستای بید:

تمدن و فرهنگ غنی بید آنچنان بوده است كه با دارا بودن دفترخانه ازدواج و طلاق از تمام نقاط براكوه و جوین به این دفترخانه مراجعه می‌نمودند. ( دفتر دار حاج شیخ عزیزالعمرانی بیدی)

از دیگر مراكز این روستا می‌توان به موارد زیر اشاره كرد

1-پاسگاه ژاندامری كه تا سال 1345 دایر بوده است

2-تلفخانه و مركز پست

3-پر سابقه ترین شرکت تعاونی روستایی( آرش) كه روستاهای براكوه از آن تغذیه می‌شده است و همچنان دایر است.

4-مركز امتحان نهایی مقطع ابتدایی روستاهای براكوه

و.

روستای بید از لحاظ اینكه در مسیر جاده میان بر ابریشم قرار داشته است جهت داد و ستد دارای چهار كاروانسرا بوده است. در قدیم زیر زمینهای متعدد طولانی برای درامان بودن از دست راهن وجود داشته که از این زیرزمینی ها برای كارگاههای نخ بافی، فرد بافی، و چرخچه  تابی استفاده می شده است. چندین كارگاه شیره انگور در این روستا دایر بوده است، بید دارای چندین آسیاب آبی و موتوری بوده است كه وجود آ نها حاكی از جریان داد و ستد در این روستا می‌باشد.

گود قلعه كه به گود پهلوانان یا كمر پهلوان معروف می‌باشد و در غرب روستا قرار گرفته است، با نشانه ای به نام پنج من سنگ که تکه سنگ کوه مانند بسیار بزرگی است و در ضلع شرقی گودقلعه قرار دارد و مانند دژی محکم از آن محافظت میکند، از حاشیه جاده نمایان و جلوه گری می نماید که گواه این خصلت پهلوانی و ورزش دوستی مردمان این دیار می باشد،  جوانانی سربلند و استوار که مانند كوههای سر به فلك كشیده همین سرزمین با غیرت و علم اندوزی خود سرزمینمان بید را سرفراز کرده اند. با وجود این گود در زمانهای قدیم پهلوانان و كشتی گیرانی  از سرزمینهای دوردست و مناطق دیگر جهت مسابقات كشتی به این دیار و این محل می‌آمدند. روستای بید در كنار رودخانه بزرگ بید قرار گرفته كه باعث سر سبزی و خوش آب و هوا شدن روستا گردیده است و چندین رود از كوههای جنوبی به این رودخانه منتهی می‌شود كه به محض كمترین بارندگی باعث جاری شدن سیل در این رودخانه می‌شود. از دیگر جذابیتهای طبیعی این روستا آبشار زیبایی است كه در دل كوههای جنوبی آن نمایان و چشم انداز زیبایی از این روستا به نمایش می‌گذارد . بید دارای چندین كلاته و باغات است که داخل كوههای جنوبی آن واقع شده است از جمله كلاته مرغزار كه دو قنات جاری در دل خود جای داده است و كلاته كاریز نو ( احمد آباد) در شمال روستا قرار گرفته است. روستای بید دارای چندین چشمه سار و  2 قنات در داخل روستا است. قنات ها به نام آب بشیر و قنات حوض می باشد كه آب بشیر همان چشمه معروف قدیمی این منطقه است. آبی بسیار شیرین و خنك و گوارا که در قدیم در كنار این چشمه درختان بید بسیاری وجود داشته است. این آب در تابستان جاری و بسیار خنك است كه زبانزد خاص و عام می باشد.

زبان و گویش مردم این روستا فارسی اصیل است برای مثال یه گنجشك ،جغوك و به آب تنی، غوطه خوردن و به سیلی زدن به صورت  (لپستی یا شپّات) می‌گویند. روستای بید با وجود اینكه بیشتر مردم آن برای پیشرفتهای علمی و غیره به شهرهای تهران سبزوار وكوچ كرده‌اند ولی همچنان دل به زادگاه خود دارند كه با كوچكترین بهانه و اتفاقی از جمله ایام عید ، محرم، یا مراسمات دیگر- خواسته و ناخواسته حدوده دو هزار و حتی بیشتر در روستای بید حاضر و سكنی می گیرند .از نظر اشتغال اهالی بومی بید به كشاورزی و دامداری می پردازند كه اکثرا به كار كشاورزی و باغداری مشغول هستند. روستای بید در كشاورزی و بخصوص در حال حاضر در باغداری در زمینه درختان همچون گیلاس ، زردآلو، زبانزد روستاهای منطقه می باشد و به لحاظ آب و هوایی از نظر جغرافیایی طوری واقع شده كه میوه‌های  این روستا  از مناطق دیگر زودتر به ثمر می رسد و به شهر های تهران و سبزوار برای فروش ارسال می شود. ضمن اینكه كشت كار دیگر اهالی بید از جمله صیفی كاری  مثل خیار و گوجه فرنگی، هندوانه و غیره می باشد در حال حاضر كشت زعفران در این روستا رونق گرفته است.

روستای بید دارای چندین مسجد از زمان قدیم بوده است كه در حال حاضر ‌ دو مسجد بالا و پایین  و یك حسینیه تازه ساخت در داخل روستا دایر می باشد . دارای 2 حمام  یك حمام قدیم كه در پایین روستا با قدمت بسیار قدیمی كه متأسفانه تخریب نموده‌اندو دیگری دایر می باشد. پیر حاجات بید در مجاور قبرستان قدیمی واقع شده است همچنین غاری به نام غار اژدر (اژدها) در داخل كوههای جنوبی روستا قرار گرفته است. روستای بید  دارای سه مدرسه در قدیم بوده است كه هم اکنون یكی از آنها دایر می‌باشد.

روستای  بید تاکنون 15 شهید بزرگوار، حدود 30 جانباز، 4آزاده و حدود 50 رزمنده ، تقدیم انقلاب اسلامی نموده است.

  پژوهشگر:

علیرضا عمرانی (بیدی) .ادامه دارد

عالمان و روحانیون روستای بید

سرگذشت های کوتاه وخواندنی برگزیده ای از تاریخ وتمدن روستای بید (چهار شنبه سوری)

سرگذشت های کوچک وخواندنی برگزیده ای از تاریخ و تمدن روستای بید (قسمت 3)

بید ,كه ,روستا ,روستای ,دارای ,بوده ,روستای بید ,این روستا ,می باشد ,است كه ,بوده است ,داخل كوههای جنوبی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
amirahadi ☆ مجموعه فرهنگی مذهبی فدک☆ _ •°سازمان مردم نهاد رهروان کوی غدیر°• _☆ هیئت ریحانه الحسین(ع)☆ مجله اینترنتی Cliff fanoeilkhial Jayne الان بخر تحویل بگیر رویـآے طـلـآیے گستره ی کویر